• İnönü Mahallesi Batı Bulvarı No:99 Batıkent / Yenimahalle / Ankara

Göğüs Hastalıkları

AKCİĞER ve GÖREVLERİ NELERDİR?
Solunum sistemi burun ve sinüslerden başlayıp, akciğerin en uç noktasına kadar devam eder. Akciğerler yaşam için mutlak gerekli olan oksijenin vücuda alınmasını ve vücutta oluşan karbondioksitin dışarı atılmasını sağlar. İnsanda sağ ve sol olmak üzere iki adet akciğer bulunmaktadır. Akciğerler göğüs kafesi içinde yer alırlar. Her iki akciğerin etrafını iki katlı plevra dediğimiz bir zar çevreler.
 
GÖĞÜS HASTALIKLARINDA YAKINMALAR NELERDİR?
Akciğerler sistemik dolaşımın geçtiği organlar olduğu için, sadece kendi hastalıkları değil diğer organlarla ilgili hastalıklar nedeniyle de yakınmalara neden olurlar. Bu yakınmaların en önemlileri şunlardır:
 
⇒ Nefes darlığı
⇒ Hırıltılı solunum
⇒ Horlama
⇒ Öksürük
⇒ Balgam
⇒ Ağızdan öksürükle kan gelmesi
⇒ Göğüs ve yan ağrısı
⇒ Sırt ve omuz ağrısı
⇒ Daha az sıklıkla karşımıza çıkan yakınmalar ise şunlardır:
⇒ Kilo kaybı
⇒ Halsizlik
⇒ İştahsızlık
⇒ Gece terlemesi
⇒ Ateş
 
GÖĞÜS HASTALIKLARI NELERDİR?
Göğüs hastalıkları polikliniğinde ayaktan ve gerektiğinde yatarak takip ve tedavi edilen en sık görülen hastalıklar:
 
*Astım ve Allerji
*KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) ve Amfizem
*Uyku Apnesi(uykuda nefesin durması) ve Horlama
*Akciğer Kanseri
*Akciğerin İyi Huylu Tümörleri
*Akciğer Kisthidatiği
*Akciğer Zarı Kanseri ve diğer Hastalıkları
*Akut ve Kronik Bronşit, Bronşektazi
*Zatürre ve Akciğerin İltihabi Hastalıkları
*Mesleki (İnterstisyel) Akciğer Hastalıkları
*Akciğerlere Pıhtı Atması (Pulmoner Emboli)
*Diafragma (akciğer ve batın arasındaki kas) Hastalıkları
 
GÖĞÜS HASTALIKLARINDA KULANILAN TANISAL GİRİŞİMLER
 
SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ (SFT) ve REVERZİBİLİTE TAYİNİ
Akciğer hastalıklarının teşhis, tedavi ve takibinde solunum laboratuarı bünyesinde solunum fonksiyon testleri ve reverzibilite tayini (spirometrik tetkikler) yapılmaktadır. Özellikle astım- KOAH ayrımında ve tanı ve tedavisinde, mesleki hastalıkların tanı ve takibinde, gerektiğinde operasyonlar öncesinde SFT yapılmaktadır. Sigara içen ve/veya bırakmak isteyen hastalara en az yıllık periyotlarla SFT yapılması önerilir.
 
ALLERJİ CİLT TESTLERİ (ACT)
Solunum laboratuarında astım ve alerjik hastalıkların tanısında önemli yeri olan Alerji Cilt Testleri (Prick Test) yapılmaktadır. ACT kol cildine alerjen ekstrelerinin damlatılarak, lanset veya ince çubuklarla dokunulmasıyla yapılan bir testtir. Çocuklarda 2 yaşından sonra yapılması önerilir ve çocukların tolere edebildiği bir tanı aracıdır. Alerjik nezle, farenjit ve ciltte egzama gibi pek çok alerjik hastalığa astım eşlik edebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda astımlı çocukların yarısına yakınında gıda alerjisi saptandığı bildirilmektedir. Alerji Cilt Testi ile gerektiğinde elliye yakın gıda ve solunum alerjenleri uygulanmaktadır. Bu testler sayesinde öncelikle hastalıklardan korunmak mümkün olmaktadır. Gerekli olgularda aşılama (immünoterapi) planlanmaktadır.
 
BRONKOSKOPİ
Özellikle akciğer kanserinin erken teşhisi ve evreleşmesinde önemli yeri vardır. BRONKOSKOPİ (Fleksibl Fiberoptik Bronkoskopi-FOB-) işlemi bu konuda deneyimli göğüs hastalıkları uzmanınca endoskopi ünitemizde uygulanmaktadır. Bronkoskopi nefes borusu ve bronş ağacının (hava yolları) endoskopik yöntemle incelenmesidir. Fujinon marka bronkoskop ile video eşliğinde uyguladığımız bronkoskopi işlemi, tıbbın son yıllardaki en önemli keşiflerinden biridir. Anestezi gerektirmeyen bir girişim olup yüzeysel uyuşturmayla, gerek duyulduğunda ise uyutularak yapılır.
 
Bronkoskopi gerektiren belli başlı hastalıklar şunlardır:
 
⇒ Akciğer kanseri ve iyi huylu tümörleri
⇒ On günü geçen kronik öksürük
⇒ Ağızdan kan tükürülmesi
⇒ Özellikle 30 yaş üstü sigara içen bireylerde, zatürre gibi akciğerin iltihabi hastalıkları onrası
⇒ Mesleki ve akciğerin dokusunu tutan (interstisyel) hastalıklar
⇒ Balgamla teşhis konulabilecek bazı hastalıklarda hasta balgam çıkaramadığı durumlar
⇒ Nedeni bilinmeyen nadir görülen akciğer hastalıkları.
 
TORASENTEZ (PLEVRA PONKSİYONU) 
Akciğer zarında çeşitli hastalıklar nedeniyle plörezi adını verdiğimiz sıvı birikmesi görülebilir. Bu durumda tanı ve/veya tedavi amaçlı yapılan torasentez işlemi ile alınan sıvının tetkiki mümkün olmaktadır. Akciğer zarında fazla sıvı birikmesine bağlı nefes darlığı olan hastalarda sıvıyı boşaltmak amaçlı da yapılan bu işlem göğüs hastalıklarının diğer girişimsel yöntemi olup hastanemizde yapılmaktadır.

Bölüm Doktorlarımız

Uzm.Dr. Fatma Didem BİREL
Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları Hakkında Son Yazılarımız

KOAH