Yükleniyor...

Bölümlerimiz

Odyoloji Ünitesi

Odyoloji Ünitesi, KBB Bölümü'ne bağlı olarak çalışmakta olup,
 
* İşitmenin ve baş dönmesinin değerlendirilmesi,
* Kulak çınlaması tedavisi,
* Yenidoğan bebeklerin işitme taraması, konularında hizmet vermektedir.
 
İşitme Kusurları
 
kulakta tıkanıklık hissi, bir kulakta ani işitme azalması,  televizyon sesini yükseltme, sesleri duyduğu halde anlayamama, sesin yönünü belirleyememe, kulakta çınlama şeklinde belirtiler  vermeye başlar.  Bu gibi durumlar da  KBB muayenesi ve ardından odyolojik tetkik (işitme testi) kaçınılmaz olacaktır.
 
Timpanometrik tetkik ile orta kulağın durumu saptanmakta, kulak kanalından geçerek orta kulağa ulaşan sese orta kulak ortamının tepkisi ölçülmektedir. Kulak zarının delik olduğu hallerde bu test yapılmaz. Odyogram (saf ses ve konuşma testleri) ile ise sesin kulağa iletilmesi ile başlayan ve “duydum – anladım” ile bilinç seviyesinde sonuçlanan tüm işitme süreci ölçülür.

Bu test, standartları gereği ses geçirmeyen özel odada yapılır, hastanın sübjektif tepkileri kayda alınır. Odyolojik testler sonucunda varsa işitme kaybının derecesi, sebebi ve kaynağı belirlenir, tedavi planı buna göre yapılır ve hasta ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ya da rehabilitasyona yönlendirilir. Genellikle kaynağı iç kulakta olan işitme kayıpları için işitme cihazi ile rehabilitasyon önerilir.

Kulak Çınlaması
 
Dış kaynaklı olmayan, başkası tarafından duyulmayan, ancak hastaları oldukça rahatsız edebilecek boyutlara ulaşan her sese (uğultu, çıtırtı, hışırtı, rüzgar sesi) kulak çınlaması denilmektedir. Kulak çınlamasının tamamen subjektif bir şikayet olması zaman zaman tanı ve tedavisinde güçlüklerle karşılaşılmasına neden olur. 

Bebeklerde İşitme Taraması
 
Hastanemizde doğan her bebeğin işitmesinin normal olup olmadığı tarama testleri ile ölçülmektedir. Bebek taburcu olmadan yapılan ilk tarama testinden geçemeyen bebeklere test tekrarlanmakta ve üç aylık olmadan işitmesinin durumu tam olarak tespit edilmektedir. 

Bölüm Doktorları